Ahol a faállatok születnek: Fózi Folt – Kézműhely

Akik elkötelezettek a természetes játékok iránt, azok körében általában hatalmas lelkesedés övezi a fából készült állatokat. Olyan nagy öröm, hogy végre magyar készítőtől is lehet faállat figurákat szerezni, hogy azon nyomban megkerestem a Fózi – Folt Kézműhely megálmodóját Csehné Fózer Zsófiát, hogy szeretnék a most debütáló erdei állatos és tanyasi szettből, illetve szívesen készítenék interjút is vele az inspiráló vállalkozó anyákról szóló sorozatomhoz.

Világra jönni: Amikor a facebook oldaladon körülnéztem, láttam, hogy a faállatokon túl vannak horgolt figurák is. Melyik termékkel indítottál és hogyan alakult ki a többi?

Fózi-Folt Kézműhely: Amikor elindítottam az oldalt, akkor éppen a foltvarrás volt a kedvencem. Ez most elég távol áll a faállatkáktól, de elsősorban mindig ahhoz fogtam, ami éppen az adott helyzetben érdekelt. Az oldalt nem azzal a céllal hoztam létre, hogy azonnal értékesítsek is termékeket, pusztán ezen keresztül mutattam meg az ismerőseimnek, hogy miket varrok. Tolltartókat, díszpárnákat készítettem többnyire. Eszembe jutott, hogy a honlap melegágya lehet majd egyszer valami nagyszabásúbbnak, és ha úgy döntök, hogy eladásra is készítek kézműves termékeket, akkor legalább lesz egy alapom, lesz már néhány követőm. Közel 6 éve hoztam létre az oldalt, akkor még egyetemre jártam, nem volt sok időm varrni, hébe-hóba tettem fel képeket.

Aztán elég sokat változott az életem, de a következő mérföldkövet a kisfiam születése jelentette, mert ezután kezdett el foglalkoztatni a játékok készítése. Először az ölelgetnivaló,  puha jószágok készítése vonzott, amiket már egész kicsiként is tudna értékelni. Nagyon tetszettek a horgolt figurák, így megtanultam elkészíteni azokat. Csupán tavaly novemberben kezdtem el megrendelésre is horgolni a késő esti óráimban, miután elaludt a kisfiam.

Minidig is szerettem volna sok kis állatkát a gyermekemnek, amiken megtanulhatja, mi micsoda, és szerepjátékokat is játszhat velük. A „klasszikus“ műanyag állatsereg alternatívájaként fejembe vettem, hogy készítek szintén valami természetes alapanyagút, így adta magát, hogy fából legyen. Gondoltam a vásárlására is, de nem igazán fogtak meg azok, amiket láttam. Nem sejtettem, hogy ezekből valaha még eladni is fogok, sem azt, hogy ilyen sikerük lesz. Nagyapámnak volt néhány hulladék fája, kérdezte, hogy készítsen-e valamit belőle nekünk. Innen indult. Rajzoltam neki sablonokat, ő kivágta és formázta az első állatokat, majd én befestettem őket. Ezek még nagyon apró figurák voltak puha fából, mondhatni próbából. Ahogy időm engedte,belemerültem én is a készítésükbe, és elkezdtem a számomra tökéletes figurákat megvalósítani.

Innentől felgyorsultak az események, szinte minden este a technológia és design fejlesztésével foglalkoztam, majd berobbant az első termékcsaládom, az erdei szett, amivel már elégedett voltam. Egyetlen csoportképet töltöttem fel róluk, és nagyon sokan felkerestek. El sem akartam hinni. Hálás köszönettel tartozom a ‚természetes játékok‘ facebook csoportnak, az adminisztrátoraiknak, hiszen szuper, hogy segítik hazánk kézműveseit, gyártóit, forgalmazóit, azzal, hogy havonta lehetőség van hirdetni a termékeinket. Innentől nem volt kérdés, hogy mostantól ezzel kell folytatnom. Kicsit izgultam, hogy az első vevőim mit szólnak hozzájuk kézben tartva, de szerencsére még jobban tetszett nekik élőben, mint képen.

VJ: Hogyan választottál nevet a vállalkozásodnak / márkádnak ?

Fózi: Talán sokan sejtik, Fózi a becenevem a barátaim körében, és mivel a foltvarrás volt a hobbim az oldal készítésekor, így egyszerűen mellétettem a Foltot. Mikor mással kezdtem el foglalkozni akkor eszembe jutott, hogy esetleg átnevezzem az oldalt, de időközben nekem a folt szó teljesen új értelmet nyert. Már nem kimondottan a varrásra, hanem színfoltokra asszociálok, az alkotás örömeire, a kézimunkák egyediségét adó tökéletlenségeire, bármilyen technikáról is legyen szó. Így maradt a név, csak a kézműhelyt hozzátettem, hogy kicsit konkretizáljam.

VJ: Korábban mivel foglalkoztál? Mi az eredeti végzettséged?

Fózi: Eredetileg tájépítész mérnöknek tanultam, a diploma megszerzése után szakmámhoz közel álló munkát is végeztem. Mielőtt elmentem szülni, interaktív tanösvényeket és kiállításokat tervező cégnél dolgoztam, ahol mérnöki tudásomat és kézügyességemet is egyaránt hasznosíthattam, terveztem játékokat, műszaki rajzokat, látványterveket készítettem, de ha kellett, beállhattam ragasztani, fúrni-faragni, amit szintén nagyon élveztem. Ugyan a cégnél teljesen más jellegű játékok készülnek, mint amiket én gyártok azóta itthon, de sejthető, hogy a játszva tanulás, a kreativitás,a természet szeretete alapjaiban meghatároz engem, munkahelyet és hobbit is ezek keresztmetszetében választottam.

VJ: Mi inspirál a munkádban?

Fózi: Szeretem a növényeket, az állatokat, a természetes anyagokat. Emellett elkapott a természetes alapanyagokból készült játékok iránti rajongás, nem csupán  a környezetvédelmi szempontok miatt, hanem mert egyediek, ízlésesek. De nem csak a látványuk, hanem az illatuk és a tapintásuk is nyugalmat áraszt: megidézik a természettel való kapcsolatot. Örömmel tölt el a tudat, hogy a kisfiam testi-lelki fejlődését ilyen játékok segíthetik, de még nekem is ad egy második gyermekkort. A korábban látott faállatok szolid formavilága mindig tetszett, és ami ugyan más jellegű játék, de a waldorf pedagógiával kompatibilis babák arckifejezésének egyszerűsége, és annak funkciója is megfogott. Vagyis az, hogy a figurák a gyermekek érzelmi intelligenciáját, kreativitását és képzelőerejét képesek fejleszteni, azáltal, hogy az arcuk nem infantilisen vagy túl hangsúlyosan van kidolgozva. Utólag tudatosult bennem, de én is ezek miatt a szempontok miatt ábrázolom az állatok szemeit csupán apró fekete pontként, valamint szándékosan nem rajzolok rájuk szájat.

VJ: Milyen szempontok voltak fontosak a készítésnél? Az anyag(ok) kiválasztásánál vagy a formák, színek, funkciók tekintetében?

Fózi: Az első kis próbafigurák után az volt a célom, hogy esztétika, tartósság és minőség függvényében megtaláljam a tökéletes anyagokat, amiket be is tudok szerezni biztos forrásból.  Ez sok érdeklődéssel, utánajárással és kísérletezéssel járt,végül megtaláltam azokat a fafajokat, amik elég kemények ahhoz, hogy tartósak legyenek, viszont szépen formázhatók is.

A színező és felületkezelő anyagok kiválasztásánál fontos szempontnak tartottam, hogy környezetbarát összetevői legyenek, ne jelentsen problémát, ha kisebb gyerekek rágcsálják, vagy a szájukba veszik. Ezek után szűrtem le a szóba jöhető termékeket aszerint, hogy melyik az, amelyik nem kopik vagy pattog le, valamint kellemes tapintású. Azt is eldöntöttem, hogy mindenképpen szeretném kihangsúlyozni a figurák fa mivoltát, tehát olyan anyagok között válogattam, amelyek nem fedik el a fa erezetét. A színekből is természetes hatásúakat választottam, semmi élénket vagy mesterségeset. Szándékosan puritán ábrázolásúak, nem csak a már említett waldorf pedagógiával harmonizáló  funkciójuk miatt, hanem mert egyszerűen nekem így tetszenek. Ha itt-ott a fa erezete másfelé vitte a festéket, ez sem zavart, nem volt célom éles kontúrvonalakkal elválasztani a színeket. Mondhatni összehangoltam a munkámat a fa akaratával. Nem tudtam, hogy ezt mások hogyan fogják értékelni, de már az első reakciók is meghatottak, miszerint gyönyörűek lettek.

A formavilág megalkotása is rengeteg kísérlettel járt kezdetben, míg megtaláltam az irányvonalat. Amikor eldöntöttem, hogy saját faállatokat kezdek tervezni, szándékosan becsuktam a szemem más márkákra, hogy ne menjek az utánzás irányába. Nagy vonalaiban persze akarva-akaratlanul van minden fajáték márkában valami hasonlóság, de azért ha egymás mellé tesszük, akkor látszik, melyek tartozhatnak egyhez. Ez a felismerhető, egységes arculat az én céljaim között is szerepelt.

Szerettem volna, ha nem túl minimalista az állatok ábrázolása, de nem is vesznek el a részletekben. Az volt a célom, hogy egyensúlyt találjak az állatok realisztikus formái, és a tömzsi, cukiságot tükröző stílus között. Emelett nem hagyhattam ki a kivitelezhetőség szempontját, és azt, hogy gyerekjáték lévén a kicsik kezére álljon. Így született meg a végleges formavilág, ami az erdei szetten felismerhető, és viszem tovább az új állatokra is.

VJ: Mi a legnehezebb a munkádban?

Fózi: Kimondottan a munkafázisok nem nehezek, de változatosak. Az eleje nagy odafigyelést igényel, a kivágásuk balesetveszélyes, ébernek, precíznek kell lenni. A formázásuk izzasztó, igazi karizom erősítő. A csiszolás már nem annyira bonyolult, de hosszú idő. A festés meg kifejezetten meditatív. De ezzel még nincs vége a munkámnak, sok időt szánok a marketingem kiépítésére, az egységes arculatom létrehozására, és nagy odafigyeléssel kell kezelnem a megrendeléseket. Még van hova fejlődnöm, de úgy érzem, jó úton járok, a vevői köröm pedig igazán megértőnek, türelmesnek és együttműködőnek bizonyul, amiért nem lehet elég hálás.

VJ: Ki miben segít neked?

Fózi: Sokat köszönhetek a nagyapámnak, ugyanis ő az aki a kedvemért a farigcsálást a szabadidejében kipróbálta, és hamar meg is osztotta velem a tapasztalatait. Esztergályosként dolgozott, így nem áll tőle távol a famegmunkálás. Tőle és szerszámkészítőként dolgozó édesapámtól kaptam az első kéziszerszámaimat, amik segítségével megtanultam én is kivarázsolni a faanyagokból az állatokat.

A kisfiam a prototípusok kipróbálója, aki most 17 hónapos. Morgást utánozva rakosgatja őket, olykor – ahogy ennyi idősen illik – megkóstolja és rágcsálja azokat, sőt törésteszteket is csinált már, amit kérnem se kellett.

VJ: Az alkotás mely fázisait végzed te és melyiket szereted leginkább?

Fózi: Jelenleg minden fázist én csinálok. Nem is tudom, melyiket szeretem leginkább, de mindegyik folyamatba beleadom szívem-lelkem.

VJ: Milyen visszajelzéseket kapsz?

Fózi: Nagyon sokan kezdtek el érdeklődni, számomra ez a hirtelen növekedése a követőimnek már egy óriási lépés, és egyértelmű jelzés arra, hogy találtam egy irányvonalat, egy termékcsaládot, amire igenis van igény. Sokan írnak üzenetet, amiben az árakról érdeklődnek, és legtöbben hozzá is teszik, hogy gyönyörűek, olyan visszajelzéseket is kaptam, hogy szebb, mint amiket bárhol is láttak külföldi gyártóktól, és nagyon örülnek, hogy magyar kézművestől is van már lehetőség rendelniük. Egészen sokan feliratkoztak a készülő tanyasi szettre is, pedig azok tagjait még nem is látták! Nekem ez azt sugallja, hogy biztosak benne, hogy az is tetszeni fog nekik, és ez elmondhatatlanul jól esik. Igazából még fel sem fogtam.

VJ: Milyen terveid, ötleteid vannak még?

Fózi: Szeretnék több szettet is készíteni. A következő a tanyasi állatok lesznek ugyebár, amiből már van is egy befutott tag, a ló, de folyamatosan napvilágot látnak a többiek is. Ezen kívül ahogy majd időm engedi, szeretnék hegyvidéki, afrikai állatokat, dinoszauruszokat… és kiegészítésképpen már gyártottam növényeket, fákat, gombákat.

Annyi biztos, hogy nem szeretném abbahagyni, és vannak komoly ambícióim is ezen a vonalon haladva, amiket reményeim szerint előbb-utóbb meg tudok valósítani.

Ugyan az állatokat bevált séma mentén készítem el, ha két darabot egymás mellé teszek, sosem teljesen ugyanolyanok, éppen ezért egyediek. Mindegyiken máshogy futnak a fa erezetei, lehetnek benne görcsök, amik főleg nagyon különlegessé tehetik, és a festésük is eltérhet. Egy biztos, minden egyes darab szeretettel készül, így lelkük van.

 

Írta: Nyitrai Eszter pszichológus, dúla, perinatális szaktanácsadó

 

Zsófi, azaz a Fózi Folt – Kézműhely alkotásait megtaláljátok itt: https://www.facebook.com/fozifolt/

 

A cikkben nem szponzorált tartalom szerepel. Azért írtam, mert nagyra becsülöm a kreatív és vállalkozó szellemű embereket, anyákat és hiszek abban, hogy a kézzel és szeretettel készült termékek sokkal többet érnek a tucatnál. Örömmel mutatom be, hogy milyen csodás ötletei vannak a magyar tervezőknek, vagy azoknak, akik mernek nagyot álmodni!

 

 

 

 

This entry was posted in Anya.